| Brand | Mighty Max Battery |
|---|---|
| Type | 12V |
| Voltage | 12 V |
| Chemical Composition | Lead Acid |
| Amp Hours | 55 Ah |
| Battery Size | 12V |
| Application | Alarm, Back-UPS, Hunting, ride on toys, Scooter, medical mobility |
| MPN | ML55-12INTMP222 |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Custom Bundle | No |
| UPC | 029483402903 |
Check the listing for details. Mighty Max 12V 55Ah Internal Thread Battery for Quantum QG Edge 2.0 - 2 Pack. Condition: New. Listed at 239.99 USD. Long lasting high performance in high and low temperatures; Full One Year Warranty. MFG Part#: ML55-12INTMP2. Manufacturer Part: ML55-12INT Quantity: 2.