| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Mighty Max Battery |
| Type | Smart Charger |
| Compatible Battery Sizes | 12V |
| Chemical Composition | Lead Acid |
| Battery Capacity | 12V |
| Voltage | 12 V |
| Amp Hours | 7 Ah |
| Application | Alarm, Hunting, ride on toys, Scooter, Wheelchairs, Powersports |
| MPN | ML-12V7ASMC7 |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Custom Bundle | No |
| Connectivity | Alligator Clips |
Check the listing for details. Mighty Max 12V 7Amp Battery Smart Charger Maintainer for Emergency Exit Lighting. Condition: New. Listed at 29.99 USD. Brand: Mighty Max BatteryMFG Part#: ML-12V7ASMCSKU: 4093537 Item description: Smart, Compact, Light and Powerful the Mighty Max 12 Volt 7 Amp Smart charger for SLA, AGM, Gel, Flooded and Lithium batteries provides an enhanced charging method that will not damage your batteries when left connected. The Mighty Max Smart charger provides a short circuit protection, enabling the product to charge fully. Features; Mighty Max 12 Volt 7 Amp Smart charger with Alligator clips Compatible with SLA, AGM, Gel, Flooded and LiFePO4 batteries. Pulse Repair Mode is an advanced battery recovery mode for repairing old, idled or damaged batteries. 3 stage professional charging method ensuring full charge, avoiding over-charging. Float charge to ensure the batteries life Temperature / Short Circuit protection LED Screen - showing operation of charging progress. Specifications; 12 Volt 7 Amp Charger and Maintainer AC Input: 100-240VAC, 50/60Hz Output: DC + 12V/7A Dimensions: 6.00 x 2.50 x 3.25 Welcome to the Mighty Max Battery Ebay store hosted via eComelectronics. eComelectronics is the exclusive ebay dealer for Mighty Max Batteries. Mighty Max Batteries are regulated sealed lead acid batteries that are maintenance free, rugged and economical. Our batteries are utilized in a wide variety of applications including electric vehicles, wheelchairs, scooters, UPS backups, computer systems, industrial, medical equipment and more. All of our products are factory direct to you, so you are guaranteed the freshest stock in the timeliest manner. 1 Year warranty against any type of manufacturer defects. We are the manufacturer and you are buying direct. Simply contact us for warranty service and we will provide instructions for getting your product serviced or replaced. Thank you for choosing Mighty Max Battery- your no-risk battery source!