| Brand | Mighty Max Battery |
|---|---|
| Type | 12V |
| Voltage | 12 V |
| Chemical Composition | Lead Acid |
| Amp Hours | 9 Ah |
| Battery Size | 12 V |
| Application | Alarm, Back-UPS, Hunting, ride on toys, Scooter, medical mobility |
| MPN | ML9-12241720 |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Custom Bundle | No |
| UPC | 029483578646 |
Check the listing for details. Mighty Max 12V 9Ah SLA Replacement Battery for Casil AGM CA1290. Condition: New. Listed at 24.99 USD. Volts 12V Amp Hour 9Ah. Chemistry: SLA, AGM. Mighty Max Batteries are regulated sealed lead acid batteries that are maintenance free, rugged and economical. 1 Year warranty against any type of manufacturer defects.