| Country of Origin | Vietnam |
|---|---|
| Brand | Mighty Max Battery |
| Type | 6V |
| Compatible Battery Sizes | 6V |
| Chemical Composition | Lead Acid |
| Battery Capacity | 6V |
| Voltage | 6 V |
| Amp Hours | 7 Ah |
| Application | Alarm, Back-UPS, Hunting, ride on toys, Scooter, medical mobility |
| MPN | ML7-6CHRGR18704 |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Custom Bundle | No |
| UPC | 730052645958 |
Check the listing for details. Mighty Max 6V 7Ah Replacement Battery for Access SLA665 + 6V Charger. Condition: New, Made in Vietnam. Listed at 27.99 USD. Amp Hour: 7Ah. Weight : 2.43 Lbs. Chemistry: SLA, AGM. Amperage: 7 AH. Length: 5.94. SKU: ML7-6CHRGR18704.