| Country of Origin | Vietnam |
|---|---|
| Brand | Mighty Max Battery |
| Type | 12V |
| Voltage | 12 V |
| Chemical Composition | Lead Acid |
| Amp Hours | 12 Ah |
| Battery Size | 12 V |
| Application | Power Sport, Motorcycle, Jet Ski, Snowmobile |
| MPN | YTX14-BS167 |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Custom Bundle | No |
| UPC | 785123607335 |
Check the listing for details. Mighty Max YTX14-BS Battery for Honda VT750C, CA, CD Shadow '98-'03. Condition: New, Made in Vietnam. Listed at 39.99 USD. YTX14-BS Battery for Honda VT750C, CA, CD Shadow '98-'03. Specifications of the YTX14-BS Battery. Chemistry: SLA, AGM. Amperage: 12 AH. Polarity: + I -. SKU: YTX14-BS167. Product Images.