| Brand | Mighty Max Battery |
|---|---|
| Type | 12V |
| Voltage | 12 V |
| Chemical Composition | Lead Acid |
| Amp Hours | 12 Ah |
| Battery Size | 12 V |
| Application | Power Sport, Motorcycle, Jet Ski, Snowmobile |
| MPN | YTX14-BSMP21484417 |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Custom Bundle | No |
| UPC | 654599271695 |
Check the listing for details. Mighty Max YTX14-BS Replacement Battery Compatible with UTV, 4 Wheeler - 2 Pack. Condition: New. Listed at 79.99 USD. Polarity: Positive on left, Negative on right. Long lasting high performance in high and low temperatures.; Full One Year Warranty. Specifications of the YTX14-BS Battery. Chemistry: SLA, AGM. Amperage: 12 AH.