| Brand | Mighty Max Battery |
|---|---|
| Type | 12V |
| Voltage | 12 V |
| Chemical Composition | Lead Acid |
| Amp Hours | 8 Ah |
| Battery Size | 12 V |
| Application | Power Sport, Motorcycle, Jet Ski, Snowmobile |
| MPN | YTX9-BS60 |
| Country of Origin | Vietnam |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Custom Bundle | No |
| UPC | 082045921021 |
Check the listing for details. Mighty Max YTX9-BS Battery Replacement. Condition: New, Made in Vietnam. Listed at 29.99 USD. Specifications of the YTX9-BS Battery. Height: 4.25. Chemistry: SLA, AGM. Amperage: 8 AH. Polarity: + I -. Product Images.