| Brand | Mighty Max Battery |
|---|---|
| Type | 12V |
| Voltage | 12 V |
| Chemical Composition | Lead Acid |
| Amp Hours | 8 Ah |
| Battery Size | 12 V |
| Application | Power Sport, Motorcycle, Jet Ski, Snowmobile |
| MPN | YTX9-BS666 |
| Country/Region of Manufacture | Vietnam |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Custom Bundle | No |
| UPC | 029483793940 |
Check the listing for details. Mighty Max YTX9-BS SLA Replacement Battery Compatible with Extreme XTAX9-BS. Condition: New. Listed at 29.99 USD. Chemistry SLA / AGM CCA 135. Chemistry: SLA, AGM. Specifications of the YTX9-BS Battery.