| Type | Gate Opener |
|---|---|
| Gate opening style | Swinging |
| Model | MM371W |
| Features | Faster gate opening & closing speeds, Ideal for medium duty single gates up to 16 ft. or 550 lbs |
| Maximum Gate Size | 16 ft |
| Application | Resindential |
| Smart Home Protocol | Smart Capable, kit sold separately |
| Fencing Product Type | Gate Opener Master Unit |
| Weight Capacity (lb.) | 550 lb |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0090835144437 |
| Brand | Mighty Mule |
| MPN | MM371W |
Check the listing for details. Mighty Mule MM371W Single Swing Automatic Gate Opener. Condition: New, Made in China. Listed at 229.99 USD. Mighty Mule MM371W Single Swing Automatic Gate Opener (Up to 550 lb., Smart & Solar Ready). Its solar-ready design allows for flexible installation in remote locations, while compatibility with a range of accessories lets you customize your setup to fit your needs.