| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Nominal Pitch Spacing | 2.54 mm |
| IC Socket Type | DIP |
| Number of Ports | 1 |
| Minimum Operating Temperature | -55 °C (-67 °F) |
| Brand | Mill-Max |
| MPN | 110-93-318-41-001000 |
| Number of Pins | 18 |
| Maximum Operating Temperature | 125 °C (257 °F) |
| Termination Style | Solder |
| Mounting Style | PCB Mount |
| Type | Open Frame |
Check the listing for details. Mill-Max 110-93-318-41-001000 IC & Component Socket. Condition: New – Open box. Listed at 1.25 USD. Mill-Max 110-93-318-41-001000 IC & Component Socket DIP Socket Row Spacing: 7.62 mm 3A When shipped, it will come protected in Foam wrapped in bubble wrap. Disclaimer: The pictures are for identification of parts only. They do not relate to the quantity of items for sale. Please read the description and quantity of each item for sale before purchase!