| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Brand | Milton |
| Model | 716 |
| Type | Air Hose Fittings |
| Application | Grinding and Cutting |
| Connection Type | Male Thread |
| MPN | 716 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| Material | Steel |
| Item Width | 1.0 in |
| Item Length | 2.0 in |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Item Height | 1.0 in |
| California Prop 65 Warning | This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer and reproductive harm. |
| Item Weight | 0.2060 |
Check the listing for details. Milton 716 1/4" MPT M-Style Coupler. Condition: New. Listed at 9.43 USD. Our eBay Store About Us Milton 716 1/4" MPT M-Style Coupler 1/4" MNPT M style brass coupler has a 1/4" basic flow size. Offers a maximum of 300 PSI. Comes with Buna-N seal and air flow of 40 SCFM.The industry standard M style coupler1/4" female national pipe threadKwik Change couplers will interchange with all manufacturers40 standard cubic feet per minuteMaximum temperature of 250 degrees FahrenheitComplies with military specifications MIL-C-4109⚠ WARNING: This product can expose you to chemicals which are known to the State of California to cause cancer and reproductive harm. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. We try to describe our items as accurately as possible. Feel free to e-mail us with any questions you may have. E-mails sent in the evening or over the weekend will be answered as quickly as possible the following business day.PAYMENT:Payment in USD only within 7 days after sale. We accept PayPal only. Sales tax must be charged for buyers in these states: IA, IL, MI, MN, MO, NE, ND, SD, & WI SHIPPING:We use USPS Mail, Speedee Delivery, UPS or FedEx Ground only. We will ship within 1 business day(s) after receiving payment.*We are closed for all major holidays which may delay the processing of orders.NOTE: We ship to the contiguous U.S. (lower 48 states) along with Alaska & HawaiiRETURNS:Returns will only be accepted within 30 days after transaction and must be approved prior to being sent back. Buyer is responsible for shipping charges to return product. Returns and exchanges must be in new condition and include original product packaging.