| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Maximum Working Pressure | 100 psi |
| Color | Silver |
| Air Inlet Size | 1/4 in |
| Material | Aluminum |
| MPN | S-115 |
| Maximum PSI | 150 |
| California Prop 65 Warning | WARNING: This product can expose you to [name of chemical], which is known to the State of California to cause cancer. For more information, go to www.P65Warnings.ca.gov. |
| Brand | Milton |
| Flow Rate | SCFM 15.9 @ 100 PSI |
| Unit Type | Unit |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Model | Milton ® |
| Nozzle Type | Standard |
| Features | Standard |
| Country/Region of Manufacture | United States |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Weight | .1 lb |
Check the listing for details. Milton® M-STYLE® Pocket Blow Gun, Adjustable (Single Retail Pack). Color: Silver, Condition: New. Listed at 7.77 USD. Features: Fits 1/4" body couplersMaximum inlet pressure of 150 pounds per square inchAir flow of 15.9 standard cubic feet per minute at 100 pounds per square inchIncludes a clip to easily secure blow gun to your pocketLightweight design Description: M-Style® adjustable pocket blow guns offer an easy grip, two finger control to adjust from full volume air flow to complete shut off. Knurled grip for secure handling even with oily or greasy fingers. Fits M-Style® couplers, or any 1/4" body industrial style couplers. Maximum pressure of 150 PSI or 15.9 SCFM at 100 PSI. About Milton® Industries Inc.:This is an authentic Milton® Industrials product shipped new in packaging (NIB). Many of our products are manufactured and shipped directly from our corporate headquarters in Chicago, IL 60639, United States. For the past 70 years, Milton® Industrials Inc. has been the product of choice when it comes to pneumatic accessories. We have invented numerous industry standard products, including the classic M STYLE® ?I/M? KWIK-CHANGE® Coupler and Plug, Window Inflator Gauge, Safety Blow Guns, and the iconic Driveway Signal chimes and bell. With these inventions, our portfolio has grown to over 1400 different SKU?s.