| Brand | Milwaukee |
|---|---|
| Voltage | 120 V |
| Auxiliary Handle | No |
| Cable Length | 8' |
| Chuck Size | 3/8 inch (10 mm) |
| Chuck Type | Keyless |
| Color | Red, Black, Gray |
| Country of Origin | China |
| Features | Variable Speed, Reversible |
| Item Height | 6.5" |
| Item Length | 10.75" |
| Item Weight | 4 lbs 5 oz |
| Item Width | 2.75" |
| Model | 0240-20 |
| MPN | 0240-20 |
| Number of Items in Set | 1 |
| Power | 8 A |
| Power Source | Corded Electric |
| Set Includes | Drill |
| Speed | 0-2800 RPM |
| Type | Drill |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. Milwaukee 0240-20 3/8" Corded Drill 8 Amp Variable Speed Reversible. Color: Red, Black, Gray, Condition: Used, Made in China. Listed at 47.39 USD. The convenient keyless chuck allows for quick and easy bit changes, while the reversible function adds versatility for driving and removing fasteners. This durable Milwaukee drill is designed for reliability and performance, ready to tackle your next project.