| Battery Technology | Other |
|---|---|
| Operating Range | More Than 20 m |
| EC Range | A+++ - D |
| Power Source | Battery |
| Battery Included | Yes |
| Color | Red |
| MPN | 2113-21 |
| Material | Aluminum, Metal, Plastic |
| Number of Lights | 1-3 |
| Brand | Milwaukee |
| Type | Flashlight |
| Operating Time | 1-5 Hours |
| Lumens | 500 lm |
| Number of Batteries | 1 |
| IP Rating | IP54 |
| Energy Star | A++ |
| Item Height | 2 |
| Voltage | 3 V |
| Features | Rechargeable, Swiveling, Portable, Magnetic, Handheld, Dimmable, Battery Powered, Batteries Included |
| Number of LEDs | 1 |
| Cord Type | Cordless |
| Item Weight | 100-500 g |
| Lighting Technology | LED |
Check the listing for details. Milwaukee 2113-21 Redlithium USB Rechargeable Pivoting Flashlight. Color: Red, Condition: New. Listed at 73.60 USD. Brand new Milwaukee 2113-21 redlithium usb 500L pivoting flashlight. - Rechargeable with a USB-C - Magnetic base - 110 degree pivoting head - 3 light modes. Spot beam, flood high, and flood low Comes with charger, battery, and flashlight. Best flashlight I have ever had.