| Battery Included | No |
|---|---|
| Voltage | 12V |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| UPC | 0045242535132 |
| Brand | Milwaukee |
| Type | Hand Riveter |
| Number of Pieces | 1 |
| Color | Red, Black |
| Model | Milwaukee M12 Rivet Tool |
| MPN | 2550-20 |
| Material | Stainless Steel |
| Item Length | 6.5 in |
| Item Width | 2.63 in |
| Item Weight | 4.15 lbs |
Check the listing for details. Milwaukee 2550-20 M12 12V Cordless Rivet Tool, 2,000 lbs. (Bare Tool). Color: Red, Black, Condition: New. Listed at 249.00 USD. (Bare Tool). • Part of 90+ Solutions on the M12 Platform. The 2550-20 can pull up to 3/16" stainless steel rivets, 450 1/8” steel rivets on one 1.5 a/hr. • Tool holds rivet in any orientation. pulls force.