| Restocking Fee | 15% |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Number of Items in Set | 1 |
| Power Source | Battery |
| MPN | 2712DE |
| Item Length | 4.5in. |
| Item Height | 12in. |
| Item Width | 16.5 in |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Color | Red |
| Brand | Milwaukee |
| Chuck Size | 1 in |
| Charging Time | 30 min |
| Number of Batteries | 1 |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 18 V |
| Features | Heavy Duty |
| Type | Dust Extractor |
| Model | M18 Hammervac |
| Item Weight | 4.7 lbs |
Check the listing for details. Milwaukee 2712-DE HAMMERVAC Dedicated Dust Extractor. Color: Red, Condition: New. Listed at 179.00 USD. Milwaukee HAMMERVAC Dedicated Dust ExtractorModel Number: 2712-DEMilwaukee HAMMERVAC Dedicated Dust Extractor (2712-DE) features an inline dedicated design engineered to connect directly to and be power by the M18 FUEL 1 in. SDS Plus Rotary Hammer (2712-20, 2712-22). This design allows for a very compact HAMMERVAC and rotary hammer combination to fit in the most confined work spaces. Utilizing the same replaceable certified HEPA filter as other HAMMERVACS, which filter 99.97 percent of all particles greater than 0.3µm, means more compatibility on the job site. For accurate hole depths, this product is built with an adjustable depth stop and ruler for easy and precise adjustments. Featuring a high capacity dust box, users can now work longer without emptying dust box as often.Features:Inline Dedicated Design: Engineered to fit in the most confined workspaces.Replaceable Certified HEPA Filter: Filters 99.97 percent of all particles greater than 0.3 μm.Adjustable Depth Stop and Ruler: Easily and precisely adjusts for accurate hole depths.High Capacity Dust Box: Allows user to work longer without emptying dust box as often.LED Light: Illuminates work area to increase visibility.Replaceable Nozzle: Provides greater durability and pickup efficiency with flexible wear resistant bristles.Specifications:Tool Warranty 5 YearsCompatibility M18 FUEL 1 in. SDS Plus Rotary Hammer (2712-20, 2712-22)Includes:(1) HAMMERVAC Dedicated Dust Extractor (2712-DE)(1) HEPA Filter(1) Nozzles **Since we offer free Shipping. All free shipping items will go out the lowest cost shipping method of our choice. We use a variety of methods from USPS, UPS and FedEx. **eBay Return Policy. You must return an item in the same condition as it was received, not used or altered in any way. **Guaranteed delivery dates are put on ads by eBay and not us. This guaranteed date is based on average shipping times and isn't promised by us. We try our best to ship all orders the same business day during our normal hours. We are not open on the weekends. If item(s) don't arrive by the guarantee date you can contact eBay and they will make it up to you.