| Battery Included | No |
|---|---|
| Blade Length | 14 in |
| Color | Black, Red |
| MPN | 2826-20T |
| Material | Glass-Filled Nylon |
| Item Length | 14 in |
| Brand | Milwaukee |
| Type | Lawn & Garden > Chainsaws & Accessories > Chainsaws |
| Horsepower | 18 HP |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Assembly Required | No |
| Voltage | 18 V |
| Model | milwaukee 2826-20t |
| Features | Cordless, Chainsaw, Product Type Cordless Chainsaw, Power Source Cordless, Bar Length 14 in, Handle Location Top Handle, Chain Oiler Automatic, Tool Weight 8.4 lb, Number of Batteries to Operate 1, Battery Capacity Not Applicable, Bare Tool/Battery Included Bare Tool, Battery Platform M18(TM), Number of Batteries Included Not Applicable, Number of Chargers Included Not Applicable, Motor Type Brushless, Equivalent Gas Engine Displacement 35 cc, Voltage 18 V DC, Tool Height 9 3/16 in |
| Country of Origin | CN |
| Item Weight | 12.2000 |
| UPC | 045242616619 |
Check the listing for details. Milwaukee 2826-20T 14” Top Handle Chainsaw. Color: Black, Red, Condition: New, Made in CN. Listed at 284.99 USD. Up for sale is a Milwaukee 2826-20T 14” Top Handle Chainsaw. Have an issue with your item?. Don’t worry, we’ll resolve it!