| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Milwaukee |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Type | Orbital Sander |
| Action | Rotary/Circular |
| Power Source | Battery |
| Battery Included | No |
| Disc Diameter | 5 in |
| Voltage | 18 V |
| Model | Milwaukee 2837-20 M18 |
| Power | 405 W |
Check the listing for details. Milwaukee 2837-20 M18 FUEL 5" Random Orbital Sander | Tool Only. Condition: New. Listed at 194.99 USD. Milwaukee 2837-20 M18 FUEL 5" Random Orbital Sander | Tool Only Designed for the professional carpenter, remodeler, and general contractor, our M18 FUEL™ 5” Random Orbital Sander generates the Power for Heavy Stock Removal to sand the toughest materials on site while delivering the Lowest Cordless Vibration at 12K OPM and Up To 95% Dust Collection. The ergonomic form factor, compact size, and low vibration offer increased user comfort during operation. The POWERSTATE™ Brushless Motor and REDLINK PLUS™ intelligence deliver corded power for faster removal at 12,000 OPM for enhanced productivity on the jobsite. The sander features a random orbital sanding motion with a 3/32” orbit diameter to deliver a clean, consistent stain-grade surface finish, combined with a 5-mode speed control from 12K - 6K for increased control across a wide variety of materials. Equipped with VACLINK™ Bluetooth technology, the sander delivers up to 95% efficiency and instant dust control when paired with our M18 FUEL™ PACKOUT™ 9 Gallon Dual-Battery Dust Extractor. Our battery-powered 5” Random Orbital Sander is backed by our industry-leading 5-year limited power tool warranty. Specifications:Power Source: CordlessMotor Type: POWERSTATE BrushlessHandle Type: PalmMaterial Composition: MetalLength: 7.9 inWeight: 3.1 lbHeight: 5.5 inWidth: 6.4 inFuel: YesBrushless: YesBattery System: M18 Features:POWERSTATE™ Brushless Motor: Generates the power to deliver 12K max OPM under load for faster material removal.REDLINK PLUS™ Intelligence: Ensures maximum performance and protects from overloads, heating, and over-discharge.Integrated Dust Control for up to 95% dust collected and the versatility of the included bag or universal hose adapter provides faster clean-up on the jobsite.VACLINK™ Technology: Intergrated wireless dust control technology allowing for activation of directly from the M18 FUEL™ 5” Random Orbital Sander to connect to our M18 FUEL™ PACKOUT™ 9 Gallon Dual-Battery Dust Extractor w/ VACLINK™ for increased efficiency.Random Orbital sanding motion with 3/32” (2.5mm) orbit diameter delivers a scratch-free stain grade surface finish.Ergonomic form-fitting pommel grip and low vibration minimizes user fatigue.5-mode speed control button allows for unmatched control across various materials.Removable edge guard protects when sanding against delicate adjacent surfaces.