| Bit Diameter | 3-1/8 in |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 Piece |
| Bit Material | Carbide |
| Tools Product Type | Other |
| Connection End Type | One Piece, No Connector |
| Drilling Depth (in) | 3 |
| Individual/Set | Individual |
| Drill Bit Type | Coring Bit |
| Shank Diameter | 3/4 in |
| Type | Impact Wrench |
| Shank Style | SDS Max |
| Material Application | Brick,Ceramic Tile,Concrete |
| Bit Length (in.) | 11.37 in |
| UPC | 0045242315567 |
| Brand | Milwaukee |
| Model | 48-20-5420 |
| MPN | 48-20-5420 |
Check the listing for details. Milwaukee 3-1/8 in. x 11-3/8 in. SDS-MAX Core Bit. Condition: Used. Listed at 54.99 USD. The fluted core exterior minimizes friction loss and removes debris faster. Core bit cut with the outer cutting edge only. The inside core must be removed to allow for deeper hole drilling applications beyond 3".