| UPC | 0045242508785 |
|---|---|
| Action | Ratcheting |
| Number of Pieces | 56 |
| Size | 3/8 in |
| MPN | 48-22-9008 |
| Item Length | 13.8 in |
| Drive Size | 3/8 in |
| California Prop 65 Warning | WARNING Cancer and/or Reproductive Harm – www.p65Warnings.ca.gov |
| Brand | Milwaukee |
| Type | Mechanics Tool Set |
| System of Measurement | Metric,Sae |
| Item Height | 13.8 in |
| Model | 48-22-9008 |
| Features | Low Profile, Adapter(s) included, Extension(s) included, Lifetime Guarantee |
| Item Width | 1.9 in |
| Item Weight | 12lbs |
Check the listing for details. Milwaukee 3/8 in. Drive SAE/Metric Ratchet and Socket Mechanics Tool Set - 56PC. Condition: Open box. Listed at 174.99 USD. Slim profile ratchet. Includes: standard sockets: 1/4 in., 5/16 in., 3/8 in., 7/16 in., 1/2 in., 9/16 in., 5/8 in., 11/16 in., 3/4 in., 13/16 in., 7/8 in., 15/16 in., 1 in., 6 mm, 7 mm, 8 mm, 9 mm, 10 mm, 11 mm, 12 mm, 13 mm, 14 mm, 15 mm, 16 mm, 17 mm, 18 mm, 19 mm deep well sockets: 1/4 in., 5/16 in., 3/8 in., 7/16 in., 1/2 in., 9/16 in., 5/8 in., 11/16 in., 3/4 in., 13/16 in., 7/8 in., 6 mm, 7 mm, 8 mm, 9 mm, 10 mm, 11 mm, 12 mm, 13 mm, 14 mm, 15 mm, 16 mm, 17 mm, 18 mm, 19 mm accessories: 3 in.