| Item Height | 0.7 in. |
|---|---|
| Item Length | 6.6 in. |
| Blade Width | 1 in |
| UPC | 0045242573929 |
| Blade Material | Stainless Steel |
| Brand | Milwaukee |
| Type | Folding Knife |
| Number of Pieces | 1 |
| Color | Red |
| Model | 48221521 |
| MPN | 48221521 |
| Item Width | 1.5 in |
| Handle Material | Plastic |
| Item Weight | 1 lb |
Check the listing for details. Milwaukee 48-22-1521 Stays Sharp Compact Folding Knife. Color: Red, Condition: New. Listed at 15.99 USD. The folding knife’s stainless steel blade stays sharp. This folding pocket knife features a liner lock that secures the blade while allowing for easy closure when done. The folding knife features a drop point blade.