| Return shipping will be paid by | Buyer |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| UPC | 0045242483105 |
| EAN | Does not apply |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Tool Warranty |
| Power Source | Corded Electric |
| MPN | 6142-31 |
| Item Length | 13.8 in |
| Item Height | 4.2 in |
| Item Width | 2.7 in |
| Color | Multicolor |
| Brand | Milwaukee |
| Voltage | 120 V |
| Type | Angle Grinder |
| Disc Diameter | 4 5 in |
| Model | 6142-31 |
| Item Weight | 8.16 lbs |
Check the listing for details. milwaukee angle grinder 11 amp corded 4-1/2 in. no-lock paddle variable speed. Color: Multicolor, Condition: New. Listed at 118.81 USD. 11 Amp Corded 4-1/2 in. Small Angle Grinder with No-Lock Paddle3X more durability and up to 50% more power than the competition1,400 MWO motor that powers through the toughest jobs100% tool-free design The 11 Amp 4-1/2 in. Small Angle Grinder (Paddle, No-Lock) delivers up to 3X more durability and up to 50% more power than the competition. With a 1,400 MWO motor that powers through the toughest jobs, the 6142-31 is the perfect match for industrial users. A grip circumference measuring a full 2 in. less than the competition, this Milwaukee grinder provides more control and less fatigue throughout the day. Milwaukee's Electronic Advantage includes Overload Protection to maximize motor life, an Electronic Clutch that extends tool life and helps prevent bind-up, Line Lock-Out that prevents automatic start-up after power loss and Soft Start. Featuring a 100% tool-free design, this Grinder allows the user to change all accessories, including hub bed product, without a wrench. In addition, the tool-free, burst resistant, adjustable guard allows users to make quick guard installations and adjustments. Amperage (amps): 11 AArbor Size: 5/8Color Family: RedCondition: NewCord Length (ft.): 8Corded Tool Type: Angle GrinderCordless/Corded: CordedElectronic Speed Control: YesMaximum Speed (rpm): 11000Power Tool Features: Adjustable Handle Position,Spindle Lock,Variable SpeedProduct Weight (lb.): 5.5 lbReturnable: 90-DayTools Product Type: Power ToolVariable Speed: NoCertifications and Listings: CSA Listed,ETL Listed,UL ListedManufacturer Warranty: 5 Year Tool WarrantyProduct Depth (in.): 13.8 inProduct Height (in.): 4.2 inProduct Width (in.): 2.7 inWheel Diameter (in.): 4.5 in