| Blade Material | Steel |
|---|---|
| Brand | Milwaukee |
| Type | Electricians Scissors |
| Number of Pieces | 1 |
| Color | Red, Silver |
| Model | Milwaukee 48-22-4045 |
| MPN | 48-22-4045 |
| Item Length | 10.65 in |
| Item Width | 5 in |
| Handle Material | Steel |
| Item Weight | 0.75 lb |
| Blade Width | 1 in |
Check the listing for details. Milwaukee Electrician Snips - Red (48-22-4045). Color: Red, Silver, Condition: New. Listed at 29.01 USD. The exclusive BOLT LOCK design features a wire gullet that prevents the blades from walking as you cut. An ergonomic grip provides ultimate comfort. Model #48-22-4045. Product Information. High Leverage Ergonomic Handles.