| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Maximum Torque | 1500 in-lbs |
| Power Source | Battery |
| MPN | 2656-20 |
| Item Length | 5.5 in |
| Charging Time | 22 min |
| Number of Batteries | 1 |
| Item Height | 9.1 in |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 18 V |
| Cable Length | 4 ft |
| Features | Compact |
| Item Width | 2.4 in |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 2750 RPM |
| Battery Included | Yes |
| Color | Red |
| Set Includes | Battery |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | Milwaukee |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Impact Driver |
| Model | Milwaukee M18 |
| Chuck Type | Hex Quick Change |
| Power | 350 W |
| Country of Origin | China |
| Item Weight | 2.3 lbs |
Check the listing for details. Milwaukee M18 1/4" Impact Driver + CP3.0 Battery 18V Tested. Color: Red, Condition: Used, Made in China. Listed at 62.58 USD. Milwaukee M18 1/4" Hex Impact Driver in good working condition. Tool has been tested and runs strong. Includes: M18 Impact Driver M18 REDLITHIUM HIGH OUTPUT CP3.0 Battery Shows normal signs of use from regular work (see photos), but fully functional and ready to go. Perfect for jobsite, home projects, or adding to your M18 lineup. Ships fast.