| Blade Diameter | 6 1/2 in |
|---|---|
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery |
| Color | Red |
| Blade Strength | High |
| Set Includes | Blades |
| MPN | 2639-20, 2630-20 |
| Item Length | 12.25 in |
| Suitable For | Wood, Plastic, Metal |
| Brand | Milwaukee |
| Type | Circular Saw |
| Cutting Depth | 2.12 in |
| Battery Capacity | 2.8 Ah |
| Blade Location | Left |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 18 V |
| Model | Milwaukee M18 2630-20 |
| Cutting Angle | 90° |
| Item Width | 8 in |
| Item Weight | 9 lb |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0045242155965 |
Check the listing for details. Milwaukee M18 6 1/2 Circular Saw 2630-20 with BLADE, GUIDE & VAC ATTACH. Color: Red, Condition: New, Made in China. Listed at 119.99 USD. The Milwaukee M18 6½ in. Circular Saw is designed to provide users with powerful lightweight cutting for a variety of applications including plumbing, electrical, framing, finishing, and carpentry. Its powerful 3,500 RPM motor lets users quickly and easily cut through tough material such as LVL headers.