| Number of Items in Set | 1 |
|---|---|
| Item Dimensions L X W X H | 13.39"l X 3.23"w X 7.2"h |
| Unit Count | 1.0 Count |
| Power Source | Battery |
| Blade Length | 4 Inches |
| Included Components | Bare Tool |
| Blade Strength | Medium |
| Wattage | 72 Watts |
| Global Trade Identification Number | 00045242200436 |
| Upc | 045242200436 |
| Item Length | Cordless Reciprocating Saw |
| Charging Time | 1 hr |
| Suitable For | Wood, Metal, PVC |
| Blade Shape | Rectangular |
| Unit Type | lb |
| Number of Batteries | 1 Lithium Ion Batteries Required. |
| Voltage | 18 V |
| Motor Type | Brushless |
| Item Height | Cordless Reciprocating Saw |
| Cutting Angle | 90° |
| Item Type Name | Milwaukee |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | Cordless Reciprocating Saw |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery Included | Cordless Reciprocating Saw |
| Item Diameter | 3.23 in |
| Color | Red |
| Set Includes | Bare Tool |
| Surface Recommendation | Metal, Wood |
| Brand | Unbranded |
| Type | Reciprocating Saw |
| Cutting Depth | 4 in |
| Battery Capacity | 1 Ah |
| Number Of Teeth | 24 |
| Blade Location | Centered |
| Other Special Features Of The Product | Brushless |
| Model | Cordless Reciprocating Saw |
| Item Weight | 4.1 lb |
| Handle Material | Plastic |
Check the listing for details. Milwaukee M18 Cordless Hackzall Reciprocating Saw - Red. Color: Red, Condition: New. Listed at 138.99 USD. M18 Cordless Hackzall Reciprocating Saw. The ultimate tool for precision and efficiency, the M18 Cordless Hackzall Reciprocating Saw is designed for professionals and DIY enthusiasts alike. Why Choose the M18 Hackzall?.