| Maximum Torque | 2000 in-lbs |
|---|---|
| Number of Items in Set | 1 |
| Power Source | Battery/Cordless |
| MPN | 2953-20 |
| Item Length | 4.49 in |
| Charging Time | 22 min |
| Number of Batteries | 1 |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
| Item Height | 7.6 in |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 18 V |
| Cable Length | 4 ft |
| Features | Compact |
| Item Width | 2.6 in |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Speed | 3900 RPM |
| Battery Included | No |
| Color | Red |
| Set Includes | Battery |
| Auxiliary Handle | No |
| Brand | Milwaukee |
| Chuck Size | 1 1/4 in |
| Type | Impact Driver |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Chuck Type | Keyless |
| Item Weight | 2.24 lbs |
| Power | 350 W |
Check the listing for details. Milwaukee M18 FUEL 1/4inch Hex Impact Driver (Bare Tool)-2953-20. Color: Red, Condition: New. Listed at 176.14 USD. This compact impact driver features a brushless motor and lithium-ion battery technology for efficient performance. Ideal for professionals and DIY enthusiasts, this impact driver from Milwaukee is a versatile addition to any tool collection.