| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Manufacturer Part Number | 2723-80 |
| Power Source | Battery |
| Battery Included | No |
| SKU | 2723-80 |
| Style | Fixed Base Routers |
| MPN | 2723-20 |
| Item Length | 4.79 in |
| Item Height | 6.86 in |
| Item Width | 3.23 in |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Color | Black |
| Brand | Milwaukee |
| Voltage | 18 V |
| Type | Router |
| Model | Milwaukee M18 Fuel 2723-20 |
| Item Weight | 2.95 lb |
Check the listing for details. Milwaukee M18 Fuel Compact Router (Bare Tool) Certified Refurbished. Color: Black, Condition: Certified - Refurbished. Listed at 136.48 USD. Family Owned & Operated Since 1948 2723-80 Milwaukee M18 Fuel Compact Router (Bare Tool) Certified Refurbished The M18 FUEL Compact Router combines power, speed and accurate depth adjustments to deliver clean accurate cuts in a variety of materials and applications. Leveraging Milwaukee's POWERSTATE Brushless Motor and REDLINK PLUS electronics the M18 FUEL Compact Router delivers the power of corded 1.25 horse power routers and a best in class 31,000 RPM providing the power and speed for clean, quality cuts in hard materials. With the M18 REDLITHIUM XC5.0 Battery the router cutting up to 250ft of 3/8'' roundovers in red-oak, delivering all day run time with fewer trips to the charger. The tool is equipped with a micro adjust dial and macro adjust button, providing fast accurate depth adjustments for highly accurate work. A variable speed dial with speed from 10,000 to 31,000RPM allows control in all applications, a sturdy 4'' sub-base plate provides stability and dual-LED lights illuminate the work surface. The M18 FUEL Compact Router is compatible with a plunge base and an offset base (sold separately). Factory Reconditioned REDLINK PLUS Intelligence ensures maximum performance and protects from overloads, heating and over-discharge Variable speed dial ranges between 10,000 and 31,000 rpm, providing precise control for clean edges and details Factory Reconditioned REDLINK PLUS Intelligence ensures maximum performance and protects from overloads, heating and over-discharge Variable speed dial ranges between 10,000 and 31,000 rpm, providing precise control for clean edges and details Comprehensive, two-year warranty included provided by Allstate (US only). ABOUT ACME TOOLS Acme Tools was founded by George Kuhlman in 1948 as a small electric motor repair shop in downtown Grand Forks, North Dakota. The business was named "ACME" because it represented the highest level or degree attainable - the peak of perfection. The core values back then were simple, offer customers the highest quality products at competitive prices, backed by superior professional service and support. Now two generations and 70 years later, this family owned business has grown to become a major retailer of tools and equipmentToday, Acme Tools celebrates 70 years of experience serving customers and continues to be one of the premier retailers of tools and equipment with some of the largest first-class showrooms in the nation and the best online tool store in e-commerce. With ten locations in North Dakota, Minnesota and Iowa, Acme Tools serves the contractor, woodworker and do-it-yourselfer with a wide selection of tools and equipment from all the major manufacturers. WHY SHOP WITH ACME TOOLS? Over 70 years of Industry Experience Acme Tools has been in business since 1948 and enjoyed over 70 years of business serving the contractor, woodworker and do-it-yourselfer. We are not some start-up company that doesn't understand the business or your needs. Huge Stock Levels and Vast Selections We understand that when you need a tool, you need it now. We pride ourselves on having the lowest out of stock rate of anyone in the industry. We support ten retail locations and know from experience that customers want and need full-line availability. Customer satisfaction guarantee Are you satisfied with your order?Then we look forward to a 5-star rating from you. If you are not satisfied, please do not hesitate to contact us to find a common solution. Knowledgeable Sales Staff Need a technical question answered? We may not have all the answers, but we'll do our best to get you an answer. Our call center is available for expert advice. We are committed to the tool business and we train our sales staff to reflect that commitment, before and after the sale. Fast Order Processing & Great Shipping Rates We've all heard the saying "time is money". Most in-stock ground or express orders ship the same day if placed before 12pm central time. In addition to fast order processing, we offer some of the best express air rates in the business. If you needed the product yesterday, take a look at those shipping options. Market Leader with new products We make sure we are first to market when it comes to new products. Just click on the "What's New" tab on our website or look for the "New" icon next to many products. © Copyright 2010-2022 Acme Tools