| Return shipping will be paid by | Seller |
|---|---|
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Manufacturer Part Number | 2719-21 |
| SKU | 2719-21 |
| Number of Items in Set | 4 |
| Power Source | Battery |
| MPN | 2719-21 |
| Item Length | 14 in |
| Suitable For | Wood |
| Item Height | 7 in |
| Item Width | 3.31 in |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Color | Red |
| Brand | Milwaukee |
| Battery Capacity | 5 Ah |
| Number of Batteries | 1 |
| Motor Type | Brushless |
| Voltage | 18 V |
| Type | Reciprocating Saw |
| Model | 2719-21 |
| Item Weight | 4.07 lbs |
| MPN | 271921 |
Check the listing for details. Milwaukee M18 Fuel Hackzall Reciprocating Saw Kit. Color: Red, Condition: New. Listed at 299.00 USD. Family Owned & Operated Since 1948 2719-21 Milwaukee M18 Fuel Hackzall Reciprocating Saw Kit The Milwaukee 2719 M18 FUEL HACKZALL is the fastest cutting and most powerful one-handed reciprocating saw. Utilizing a POWERSTATE brushless motor and a best in class 7/8 in. stroke length, the M18 FUEL HACKZALL cuts up to 50% faster than competitors. The compact, one-handed design provides superior control and the ability to make cuts in tight spaces. The dual gear counter balance mechanism provides up to 4x lower vibration than traditional reciprocating saws, resulting in faster cut-starts in metal and reduced user fatigue. REDLINK PLUS intelligence ensures optimized performance and protects your investment from overload, overheating, and over-discharge. The M18 REDLITHIUM XC5.0 battery pack provides more work per charge and more work over the life of the pack than competitive batteries. A rubber seal and weep holes provide superior protection against water and debris. Cuts up to 50% faster than competitive one handed reciprocating saws Up to 4x lower vibration for smooth cut starts & one-hand control Compact and lightweight design allows for easier cutting in tight spaces or overhead applications ABOUT ACME TOOLS Acme Tools was founded by George Kuhlman in 1948 as a small electric motor repair shop in downtown Grand Forks, North Dakota. The business was named "ACME" because it represented the highest level or degree attainable - the peak of perfection. The core values back then were simple, offer customers the highest quality products at competitive prices, backed by superior professional service and support. Now two generations and 70 years later, this family owned business has grown to become a major retailer of tools and equipmentToday, Acme Tools celebrates 70 years of experience serving customers and continues to be one of the premier retailers of tools and equipment with some of the largest first-class showrooms in the nation and the best online tool store in e-commerce. With ten locations in North Dakota, Minnesota and Iowa, Acme Tools serves the contractor, woodworker and do-it-yourselfer with a wide selection of tools and equipment from all the major manufacturers. WHY SHOP WITH ACME TOOLS? Over 70 years of Industry Experience Acme Tools has been in business since 1948 and enjoyed over 70 years of business serving the contractor, woodworker and do-it-yourselfer. We are not some start-up company that doesn't understand the business or your needs. Huge Stock Levels and Vast Selections We understand that when you need a tool, you need it now. We pride ourselves on having the lowest out of stock rate of anyone in the industry. We support ten retail locations and know from experience that customers want and need full-line availability. Customer satisfaction guarantee Are you satisfied with your order?Then we look forward to a 5-star rating from you. If you are not satisfied, please do not hesitate to contact us to find a common solution. Knowledgeable Sales Staff Need a technical question answered? We may not have all the answers, but we'll do our best to get you an answer. Our call center is available for expert advice. We are committed to the tool business and we train our sales staff to reflect that commitment, before and after the sale. Fast Order Processing & Great Shipping Rates We've all heard the saying "time is money". Most in-stock ground or express orders ship the same day if placed before 12pm central time. In addition to fast order processing, we offer some of the best express air rates in the business. If you needed the product yesterday, take a look at those shipping options. Market Leader with new products We make sure we are first to market when it comes to new products. Just click on the "What's New" tab on our website or look for the "New" icon next to many products. © Copyright 2010-2022 Acme Tools