| Maximum Torque | 330 in-lbs |
|---|---|
| Speed | 600 RPM |
| Battery Technology | Nickel-Cadmium (NiCd) |
| Battery Included | No |
| Power Source | Battery/Cordless |
| Color | Red |
| Set Includes | Battery Charger |
| Auxiliary Handle | No |
| Charging Time | 1 hr |
| Brand | Milwaukee |
| Chuck Size | 1/4 in |
| Type | Screwdriver |
| Battery Capacity | 2 Ah |
| Number of Batteries | 1 |
| Motor Type | Brushed |
| Voltage | 2.4 V |
| Model | Milwaukee 6539-1 |
| Cable Length | 4 ft |
| Chuck Type | Keyless |
| Power | 500 W |
Check the listing for details. Milwaukee Screwdriver Model 6539-1 2.4v. Color: Red, Condition: Used. Listed at 15.00 USD. The Milwaukee Screwdriver Model 6539-1 2.4v is a reliable and powerful power tool designed for home and workshop use. With a maximum torque of 330 in-lbs. *Tested in excellent working condition* *No returns *Sold as is, as seen in pictures and description *No warranties implied or granted by seller *Buyers responsibility for correct fitment