| Battery Included | No |
|---|---|
| Country of Origin | CN |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Custom Bundle | No |
| Bundle Description | No |
| California Prop 65 Warning | N |
| Material | Glass-Filled Nylon |
| Weight | 4.3000 |
| Length | 14.400 |
| Width | 4.500 |
| Depth | 4.500 |
| Features | Cordless Planer, Power Source Cordless, Battery Platform M12, Vol |
| UPC | 0045242619559 |
| Blade Material | Carbide |
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power Source | Battery |
| Color | Red, Black |
| MPN | 2524-20 |
| Item Length | 10.87 in |
| Brand | Milwaukee |
| Type | Handheld Planer |
| Number of Batteries | 1 |
| Item Height | 4.86 in |
| Voltage | 12 V |
| Model | M12 |
| Number of Blades | 1 |
| Item Width | 3.83 in |
| Item Weight | 3.38 lb |
Check the listing for details. Milwaukee Tool 2524-20 M12 Brushless 2" Planer. Color: Red, Black, Width: 4.500, Condition: New, Made in CN. Listed at 229.00 USD. MILWAUKEE TOOL. & Recepticles. Electrical Outlets. Light Industrial. and Enclosures. Electrical Boxes. General Purpose. & Industrial.