| System of Measurement | Metric |
|---|---|
| Action | Ratcheting |
| Number of Pieces | 47 |
| Size | 1/2 in |
| MPN | 48-22-9487 |
| Item Length | 16.25 in |
| Depth | 16.300 |
| Item Height | 2.25 in |
| Features | Stamped socket sizes, Ratchet included, Packout Case, Deep & Standard Sockets |
| Width | 16.300 |
| Item Width | 19.75 in |
| Battery Included | No |
| Color | Silver, Red |
| Item Diameter | 1/2 in |
| Material | Steel |
| Weight | 18.0500 |
| Drive Size | 1/2 in |
| California Prop 65 Warning | N |
| Brand | Milwaukee |
| Type | Driver & Socket Set |
| Length | 19.800 |
| Model | Milwaukee 48-22-9487 47 |
| Country of Origin | TW |
| Item Weight | 16.7 lbs |
Check the listing for details. Milwaukee Tool 47pc Socket Set 1/2” Drive Metric SAE Ratchet Packout NEW. Color: Silver, Red, Width: 16.300, Condition: New, Made in TW. Listed at 219.99 USD. Condition New sealed. ⸻ Description Milwaukee 48-22-9487 47 piece socket set with 1/2” drive ratchet. Includes metric and SAE sockets, extensions, and Packout low-profile organizer case. Factory sealed. See photos for details.