| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Compatible Brand | MILWAUKEE TOOL |
| Power Source | N/A |
| Battery Included | No |
| Bundle Description | No |
| Item Diameter | N/A |
| Custom Bundle | No |
| Battery Size | N/A |
| Weight | 14.0000 |
| Depth | 14.400 |
| California Prop 65 Warning | N |
| Number of Batteries | N/A |
| Battery Capacity | N/A |
| Battery Life | N/A |
| Length | 26.600 |
| Manufacturer Warranty | 1 year |
| Voltage | N/A |
| Motor Type | N/A |
| Features | Chainsaw Case, For Use With M18 Fuel Chain Saw |
| Cable Length | N/A |
| Country/Region of Manufacture | VN |
| Width | 14.400 |
| MPN | 49-16-2747 |
| Item Length | 25.3 in |
| Compatible Product | Chainsaw |
| Item Height | 14 in |
| Item Width | 11.5 in |
| Color | Red |
| Brand | Milwaukee |
| Number in Pack | 1 |
| Material | Plastic |
| Type | Chainsaw Case |
| Model | Milwaukee 49-16-2747 |
| Item Weight | 11.8 lb |
| MPN | 49162747 |
Check the listing for details. Milwaukee Tool 49-16-2747 Chainsaw Case. Color: Red, Width: 14.400, Condition: New. Listed at 79.00 USD. Milwaukee Tool 49-16-2747 Chainsaw Case The Chainsaw Case is a storage and transport solution for our M18 FUEL™ Chainsaw. The Chainsaw Case securely stores our M18 FUEL™ Chainsaw, M18 REDLITHIUM™ Battery Packs, the M18™ & M12™ Rapid Charger, and 1 Qt of Bar & Chain Oil and space for miscellaneous items. This chainsaw case includes a scabbard to protect the chainsaw’s cutting system and a detachable oil bottle compartment for easy cleaning. The chainsaw, batteries, chargers, and oil are all sold separately.