| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 14 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Power Source | Corded Electric |
| MPN | 3107-6 |
| Item Length | 16.75 in |
| Color | Red |
| Auxiliary Handle | Yes |
| Brand | Milwaukee |
| Chuck Size | 1/2 in |
| Voltage | 120 V |
| Motor Type | Brushed |
| Cable Length | 8 ft |
| Speed | 500 RPM |
| Type | Right Angle Drill |
| Model | Milwaukee 3107-6 |
| Chuck Type | Keyed |
| Power | 800 W |
| Item Weight | 10.3 lbs |
| MPN | 31076 |
Check the listing for details. MILWAUKEE TOOLS 3107-6 (TPS031340). Color: Red, Condition: New. Listed at 299.00 USD. THE PAWNSHOP MILWAUKEE TOOLS 3107-6 Description: ANGLE DRILL: MILWAUKEE TOOLS MODEL 3107-6 2234 00605 Details Condition Rating98% - New - An unused item with absolutely no signs of wear. The item may be missing the original packaging, or in the original packaging but not sealed. Additional Details for eCommerceN/A Parts & Accessories Included100% complete Voltage120V Chuck Size1/2" CHUCK Cordless?CORDED ELECTRIC Notes: The Milwaukee 1/2 in. Heavy Right-Angle Drill Kit is perfect for stud and joist drilling, as well as a host of other applications. The powerful 7 Amp motor delivers 0-500 RPM and when combined with the 2-speed head, you get 0-335 RPM on the low setting and 0-750 RPM on high. The drills 1/2 in. keyed chuck handles up to a 4-5/8 in. self-feed bit head. Includes one 3107-6 1/2 in. right-angle drill, one 3-16 in. socket wrench, one 9-16 in. open end wrench, 1 rad assembly, 1 side handle and 1 carrying case Powerful 7 Amp motor: Delivers trigger speed control in two ranges 0-335/0-750 RPM plus reverse Heavy-duty keyed chuck with holder: Provides an industrial hold during drilling and fastening Head and handle that swivel 360 degree and can be tightly locked in position Side handles for a secure grip and comfortable, controlled operation Unrestricted access: head and handle swivel 360 degree Ball and roller bearings for added longevity 8 ft. 3-wire, grounded rubber QUIK-LOK cord that detaches easily for storage or service replacement Versatile: handles up to a 2-9/16 selfeed bit Torque: offers capacity in steel Chuck type keyed Chuck size 1/2 in. Display never used. Shipping Your item will be shipped within 1-3 business day(s). After shipping your items will be delivered within 1-10 business days. About Us Located in beautiful down town Fergus Falls Minnesota, The Pawnshop is small store with a big variety. Sure to have something for everyone. We take pride in selling our customers what they want at an unbeatable prices. We're also here to answer and help with all your pawn loan questions. Hope to see you soon. Things I Buy: Electronics, Jewelry, Sporting, Gaming, Musical Equipment Bravo Omni-Commerce solutions offers Brick & Mortar stores the only fully integrated eBay API that seamlessly & effortlessly combines the in-store Point-of-Sale to all eBay commerce selling activities.