| UPC | 045242614875 |
|---|---|
| Auger Type | Other |
| Pack Size | 1 |
| Power Source | Hand-Crank |
| Powered cable feed | No |
| Recommended Use | General Plumbing,Shower,Sink |
| Winding drum | Yes |
| Cable diameter (in.) | 1/4 |
| Cable length (ft.) | 25 |
| Maximum pipe size cleared (in.) | 2 |
| Minimum pipe size cleared (in.) | 0.5 |
| Product Depth (in.) | 7.5 in |
| Product Height (in.) | 7.5 in |
| Product Width (in.) | 11 in |
| Brand | Milwaukee |
| Tool Type | Cable |
| Model | Milwaukee TRAPSNAKE |
| MPN | 49-16-2573 |
| Cable Length | 25 ft |
Check the listing for details. Milwaukee Trap Snake Auger Drain Cleaning Kit. Condition: Used. Listed at 37.95 USD. This auger features CABLE DRIVE with an automatic feed and retracts to quickly reach and remove blockages in 1/2 in. drain lines. As part of The Interchangeable Powered Auger System, the 25ft. This powered driver features optimized electronics that protect the fixture from the augers and allow you to feel when engaged with a blockage.