| Hand Retrieve | Right |
|---|---|
| Number of Pieces | 1 |
| Line Recovery | 16" Per Turn |
| MPN | CL60 |
| Reel Size | 6000 |
| Reel Type | Baitcast Reel |
| Vintage | No |
| Personalize | No |
| Pre-Spooled | No |
| Department | Unisex Adults |
| Drag Style | Star Drag |
| Personalized | No |
| Features | Low Profile, Anti-Reverse, Aluminum Spool, Gear Support System, Level Wind Mechanism, Round Baitcasting Reel |
| Braid Capacity | 20 lb/180 yd |
| Fish Species | All Freshwater, All Saltwater |
| Maximum Drag | 17.9 lb |
| Color | Blue |
| Material | Aluminum, Metal |
| Brand | Ming Yang |
| Fishing Type | Saltwater Fishing |
| Model | Ming Yang CL60 |
| Gear Ratio | 4.2:1 |
| Ball Bearings | 2 |
| Item Weight | 410 Grams |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Ming Yang CL60 Right Hand Baitcasting Reel. Color: Blue, Condition: New other (see details), Made in China. Listed at 40.00 USD. Brand new without packaging and paperwork. I put these reels on the rods then decided to change color reels. Never spooled or used.