| Type | Surveillance Camera |
|---|---|
| Brand | Unbranded/Generic |
| Video Format | AVI |
| MPN | J175632961TT5231 |
| Video Coding | M-JPEG |
| Image Format | JPG |
| Bundle Listing | Yes |
| Image Resolution | 1920 x 1080p |
| Country/Region of Manufacture | Unknown |
| Video Resolution | 1080P (1920 x 1080 Pixels) /30fps |
| Compatible Brand | Universal |
| Connectivity | Wireless |
| Features | Battery, Add-On Camera, LED Indication, Night Vision, Wi-Fi |
| Location | Indoor/Outdoor |
| Maximum Resolution | 1920x1080 |
| Model | SmartCam |
| Number of Zones | 1 |
| Operating Sound Rating | Ultra-quiet |
| Power | 5-10 W |
| Smart Home Protocol | Infrared, Wi-Fi |
| Storage Capacity | Max 128GB (SD Card) |
| Surveillance Technology | IP/Network |
| Computer operating system | Windows / Mac OS X |
| Mobile operating system | Android / IOS |
| Size | 4.4 x 4.4 x 2.5 cm |
| UPC | 718718496588 |
Check the listing for details. Mini 1080P Camera Wireless WiFi IP Security Cam DV DVR Video Night Vision US. Condition: New. Listed at 19.75 USD. Specifications: Material: Plastic Charge Voltage: DC 5V Battery Type: Li-polymer battery Battery Capacity: 850mAh Charging Time: About 3.0 hours Working Time: about 120 minutes (2hours) External Memory: up to 32GB(not included) Video Format: AVI Video Coding: M-JPEG Image Format: JPG Image Resolution: 4032 x 3024p Video Resolution: 1080P (1920 x 1080 Pixels) /30fps 720P (1280 x 720 Pixels) /30fps Image Proportion: 4:3 Package Included: 1 x Mini camera 1 x Charging cable 1 x Adjustable support 1 x English manual 1 x Retail Box.