| Power Source | Battery |
|---|---|
| MPN | L5A800 |
| Item Length | 1.4 in |
| Unit Type | Unit |
| Battery Life | Up to 8 hours (laser only), 1 hour (light + laser) |
| Item Height | 2.42 in |
| Features | 700 Lumens Output, Green Laser, Strobe Mode, Magnetic USB Rechargeable, Adjustable Laser Sight |
| Unit Quantity | 1 |
| Sport/Activity | Hunting |
| Item Width | 1.26 in |
| Color | Black |
| Set Includes | Weapon Light, Built-in Battery, Charging Cable, Allen Wrench |
| Material | Polymer |
| Range | 120 Meters |
| Mounting | Picatinny |
| Brand | GAZESHOT |
| Type | Light |
| Model | L5A800 |
| For Gun Type | Pistol |
| Mounting Location | Rail |
| Country of Origin | United States |
| Item Weight | 0.1 lb |
| UPC | 758389230753 |
Check the listing for details. Mini 700 Lumen Pistol Light Laser Combo Weapon Light Tactical Flashlights, Black. Color: Black, Condition: New, Made in United States. Listed at 33.74 USD. Adjustable Green Laser Sight: A Class IIIA Laser beam with an output intensity of < 5 mW; There are two holes L/R and U/D on the gun light to adjust the laser position (Allen wrench included). Five Lighting Modes : Steady/Laser/Steady+Laser/Strobe/Strobe+Laser; It is convenient to switch different modes when using mini bright tactical light; Suitable for wider range of usage scenarios.