| Brand | TFCFL |
|---|---|
| Color | White |
| Shape | Round |
| Material | PP + Aluminum Alloy |
| Power Source | Corded Electric |
| Adapter Input | 100-240V 50/60Hz |
| Adapter Output | 12V, 2A |
| Power | 60W |
| Noise | <60dB |
| Weight Capacity | 0.8kg/1.76 lbs |
| Applicable People | Kids(Ages 8+) and Adults |
| Foot Pedal Speed Adjustment | 0-140 rpm |
Check the listing for details. Mini Adjustable Speed Pottery Wheel Machine with Foot Pedal for Beginners Adult. Color: White, Condition: New. Listed at 82.82 USD. This pottery wheel machine is designed specifically for beginners and enthusiasts. With a modern style, it is very popular among children. Its compact build allows for easy storage and flexible use, while the complete kit supports an engaging and accessible pottery experience.