| Plug Type | United States |
|---|---|
| Color | White |
| Input Voltage | 120 V |
| Material | Plastic |
| Maximum Input Current | 6-10 A |
| Smart Home Compatibility | Amazon Alexa, Google Assistant, Google Home/Assistant |
| Brand | MINI |
| Type | Smart Plug |
| Unit Type | Unit |
| Surge Energy Capacity | 300 J |
| Number of Outlets | 1 |
| Recommended Environment | Indoor |
| Features | Smart Socket |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 901-1000 W |
| Unit Quantity | 1 |
| Smart Home Protocol | Bluetooth, Wi-Fi |
| Output Voltage | 120 V |
| Country of Origin | China |
| Voltage Conversion | Not Applicable/Not Available |
Check the listing for details. Mini Smart Socket Smart Plug Works With Amazon Alexa. Color: White, Condition: Open box, Made in China. Listed at 10.67 USD.