| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Color | White |
| Model | Mini Split Wall Mounting Bracket |
| Finish | Powder Coated |
| Features | Adjustable Thermostat |
| Material | Alloy Steel |
| Power Source | Corded Electric |
| Items Included | All necessary hardware |
| Number of Zones | 1 |
| Mounting Location | Wall |
| BTU Cooling Rating | 7000-7999 BTU |
| System Configuration | Horizontal |
| Number of Compressors | 1 |
| Operating Sound Rating | Standard |
| Number of Cool Speeds | 1 |
| Number of Fan Motors | 1 |
| Voltage | 115 V |
| Power Phase | 1 Phase |
| Capacity | Less Than 12,000 BTUh |
| Item Width | 18 in |
| Item Depth | 6 in |
| Item Height | 26 in |
| Power | 1000 W or Less |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Mini Split Wall Mounting Bracket for 7000-18000 BTU Ductless Air Conditioner. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 43.00 USD. Made from heavy-duty galvanized steel and epoxy painted, this bracket ensures stability and security for your mini split installation, accommodating weight capacities up to 300 lbs. Compatible with most mini split air conditioners (7000-18000 BTU).