| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Color | White |
| Model | minisplit01 |
| Finish | Powder Coated |
| Features | Superior Protection, Effortless Installation |
| Material | Alloy Steel |
| Power Source | Corded Electric |
| Number of Zones | 1 |
| Mounting Location | Wall |
| BTU Cooling Rating | 7000-7999 BTU |
| Number of Compressors | 1 |
| Operating Sound Rating | Standard |
| Number of Cool Speeds | 1 |
| Number of Fan Motors | 1 |
| Voltage | 115 V |
| Power Phase | 1 Phase |
| Compressor Type | Reciprocating |
| Energy Efficiency Ratio (EER) | 10.1-11 |
| Year Manufactured | 2023 |
| Capacity | Less Than 12,000 BTUh |
| Item Width | 16 in |
| Item Depth | 6 in |
| Item Height | 26 in |
| California Prop 65 Warning | Yes |
Check the listing for details. Mini Split Wall Mounting Bracket for Air Conditioner & Heat Pump Installation. Color: White, Condition: New. Listed at 48.58 USD. Enjoy a hassle-free setup and long-lasting durability with Maotong’s superior design! Upgrade Your Cooling Solution with Our Mini Split Wall Mounting Bracket! Effortless Installation: Includes all necessary hardware with vibration absorb rubber pads; user manual provided for a quick setup.