| Country of Origin | Unknown |
|---|---|
| !Features | Compact Design,Unique Appearance,High quality |
| Characteristic | Convenient Use,Easy Operation,Easy installation |
| 2Featurtes | Creative Design,Durable Material,Beautiful Appearance |
| Features | Durable |
| Warranty. | 3 Years |
| *Feature* | Creative Design,Durable Material,Beautiful |
| Highlights | Compact Design,Unique Appearance,high reliability |
| Standard Cutting Depth of This Machine | Approx. 33mm |
| Motor Rotating Speed | 8500r/min |
| Output Rotating Speed | 1000-3000r/min |
| Chuck Range | Approx. 1.5-10mm / 0.1-0.4in |
| Item Height | Approx. 10cm / 3.9in |
| Item Length | Approx. 19cm / 7.5in |
| Item Width | Approx. 16cm / 6.3in |
| The Standard Saw Blade Diameter of This Machine | Approx. 110mm / 4.3in |
| Color | Black |
| Number of Items in Set | / |
| Blade Diameter | / |
| Battery Technology | / |
| Power Source | / |
| Blade Length | / |
| Blade Strength | / |
| Set Includes | Blades |
| Suitable For | Wood |
| Cutting Depth | / |
| Number of Batteries | / |
| Battery Capacity | / |
| Blade Location | as pics show |
| Model | / |
| Cutting Angle | 90° |
| Brand | Unbranded |
| Battery Included | No |
| Type | Table Saw |
| Voltage | 110-240V |
| Material | Metal |
Check the listing for details. Mini Table Saw Small Woodworking Electric Bench Saw Precision DIY Cutting Tool. Color: Black, Condition: New, Made in Unknown. Listed at 58.31 USD. Sliding Table Saw Set Woodworking Diy Model Cutter Electric Bench Saw 8500/Min Feature: 1. Wide Application Range, Can Be Used for Metal Cutting, Suitable for Soft Metal Materials Such As Aluminum; Also Can Be Used for 3cm Hardwood Cutting, Pvc Plastic Cutting, 10mm Acrylic Cutting, Etc. 2. Strong Power and Lasting Stability, Cutting Depth 33mm, Cutting Smoother. 3. Angle Cutting, Cut out 0‑90 Degree Angle at Will, Accurate and Efficient Operation. 4. Made of High Quality Material, Safe an Eco‑Friendly, Firm and Durable. 5. a Set of Tools Are Available for Use, Enough to Meet the Installation and Use Needs. Specifications: Condition: 100% Brand New Item Type: Table Saw Material: Metal Plug Type: Us Plug Voltage: 110-240v Power adapter input :110-240V 50/60HZ 1.8A Max.