| Switch Type | SS12D10 5mmH 25pcs |
|---|---|
| Brand | Micro Electronics Miniature Slide Switch Soldered PCB Panel Mount |
| Switch Style | Slide |
| Operation Method | Single Pole Double Throw (SPDT) |
| Termination Type | Solder |
| Current Type | DC |
| Type | Sealed Ultraminiature Slide Switch |
| Material | Copper |
| Features | Not Specified |
| Application | Branch Circuit |
| Maximum Amperage | 0.5A |
| Smart Home Compatibility | Not Specified |
| MPN | Not Specified |
| Coil Voltage | DC50V |
| Current Rating | 0.5A |
| Finish | Not Specified |
| Model | Not Specified |
| Smart Home Protocol | Not Specified |
| Suitable For | PCB / Breadboard / Perfboard |
| Fuse Type | Not Specified |
Check the listing for details. Mini Vertical 2 Position Slide Switch On Off SPDT 1P2T 3 Pin Toggle PCB Mount DC. Condition: New. Listed at 9.99 USD. Switch Type: Single Pole Double Throw (SPDT) Slide Switch Pins: 3 pins Material: Silver Plated Brass + PPS Plastic Contact Type: Single Pole Double Throw (SPDT) Current Rating: 0.5A Voltage Rating: DC 30-50V Contact Resistance: 50mΩ Switch Size: 3/4/5/6mm Tips: Slide Switch: It's a single pole double throw switch. Center pin is "common". Throw (SPDT) switch that toggles between connecting the center pin to either the right pin or the left pin.