| Base Dimension | 50 x 55 mm |
|---|---|
| Suitable for Bench Lathes | up to 150 mm Swing |
| T slot | 3/8 |
| Vertical Travel | 40 mm |
| Custom Bundle | No |
| Maximum Jaw Opening possible | 45 mm |
| Dial Graduated | 0-50 |
| Steel Vice Instant Milling Toolpost | 2" 50mm Steel Vice |
| Modified Item | Yes |
| Base | 2 3/4Sq |
| Mini Steel Grinding Vice Vise | 2"/ 50 mm |
| Refund Policy | we will provide instant replacement or FULL REFUND |
| New Mini Vertical Slide | 2"50mm |
| Jaw Width | 50 mm (2" Inches) |
| Unit Type | Unit |
| Quality | Premium Quality Product By ACTOOLS |
| Length x Width | 90 mm x 50 mm |
| Height | 4'' |
| Sliding Table | 90 x 50 mm |
| Shipping | Free Express Shipping USA |
| Country/Region of Manufacture | India |
| Mini Vertical Slide | with 2" 50mm Steel Vice |
| Width | 2'' |
| UPC | 0642610525995 |
| Phase | Single |
| Machine Type | Panel Circuit |
| Power Source | Electric |
| Distance Between Centers | 10 in |
| MPN | 10003268 |
| Swing Over Bed | 10 in |
| Brand | Mini-Lathe |
| Chuck Size | 6 in |
| Control | Manual |
| Model Year | 2021 |
| Treated Material | Steel |
| X-Axis | 9.3 in |
| Max Spindle Speed (RPM) | 1500 |
| Model | 10003268 |
| Z-Axis | 20.5 in |
Check the listing for details. New Mini Vertical Slide with Steel Vice Instant Milling Tool post 2" 50mm. Width: 2'', Condition: New. Listed at 103.20 USD. MINI LATHE VERTICAL SLIDE WITH 50MM STEEL VICE:-. Horizontal and Vertical Vee's in the moving jaws for holding Round jobs in this vice. This mini lathe vertical slide is a straightforward way to transform the abilities of your lathe.