| Phase | Single |
|---|---|
| Power Source | Corded Electric |
| Size | Large |
| Wattage | 96 Watts |
| Maximum Spindle Speed | 11000 RPM |
| Item Length | Mini Wood Lathe Machine |
| Product Dimensions | 13.4 X 2.4 X 2.8 Inches |
| Suitable For | Wood, Stone, Peach Kernel, Handicrafts, Glass, Ceramics |
| Item Package Quantity | 1 |
| Control | Manual |
| Unit Type | lb |
| X-Axis | 13.4 in |
| Batteries Required? | No |
| Voltage | 110 V |
| Item Height | Mini Wood Lathe Machine |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | Mini Wood Lathe Machine |
| Batteries Included? | No |
| Machine Type | Mini/Micro Lathe |
| Battery Included | No |
| Item Diameter | 2.76 in |
| Color | Blue |
| Material | Aluminum |
| Swing Over Bed | 6.3 in |
| Brand | Unbranded |
| Chuck Size | 6.3 in |
| Model | Mini Wood Lathe Machine |
| Z-Axis | 2.4 in |
| Item Weight | 4.97 pounds |
Check the listing for details. Mini Wood Lathe Machine Multi-Purpose with Accessories DIY Woodworking. Color: Blue, Condition: New. Listed at 110.97 USD. Multi-Purpose with Accessories for DIY Woodworking. Model: Mini Wood Lathe Machine Item Width: Mini Wood Lathe Machine Item Length: Mini Wood Lathe Machine Item Height: Mini Wood Lathe Machine. Transform your woodworking aspirations into reality with our.