| Minimum Spindle Speed | 100 RPM |
|---|---|
| Phase | Single |
| Power Source | Corded Electric |
| Maximum Spindle Speed | 5000 RPM |
| Item Length | wood lathe |
| Product Dimensions | 22 X 7 X 6 Inches |
| Suitable For | Wood, Aluminum, Plastic, Rubber, Glass, Metal, Drilling, Circuit Boards, Arts and Crafts, Document Binding, Teaching, Model Manufacture, Organic Glass |
| Item Package Quantity | 1 |
| Control | Variable Speed |
| Unit Type | lb |
| X-Axis | 22 in |
| Batteries Required? | No |
| Voltage | 110 V |
| Item Height | wood lathe |
| Unit Quantity | 1 |
| Item Width | wood lathe |
| Batteries Included? | No |
| Battery Technology | None |
| Machine Type | Bench Lathe |
| Battery Included | No |
| Item Diameter | 1.57 inch |
| Color | Green |
| Swing Over Bed | 1.57 in |
| Brand | Unbranded |
| Chuck Size | M14 x 1 |
| Model | wood lathe |
| Z-Axis | 11.81 in |
| Item Weight | 13.23 lb |
Check the listing for details. Mini Wood Turning Lathe with Variable Speed Control for Hobbyists and Crafters. Color: Green, Condition: New. Listed at 220.28 USD. Embrace the art of turning with our Mini Wood Turning Lathe and transform your creative visions into reality. Model: wood lathe Item Width: wood lathe Item Length: wood lathe Item Height: wood lathe.