| Material Type | lathe A |
|---|---|
| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Minimum Spindle Speed | 250 RPM |
| Phase | Dual |
| Machine Type | Bench Lathe |
| Power Source | Corded Electric |
| Battery Included | No |
| Color | Beige |
| Maximum Spindle Speed | 3500 RPM |
| Suitable For | Aluminum, Brass, Cast Iron, Glass, Iron, Metal, Plastic, Stainless Steel, Steel, Titan, Wood |
| Swing Over Bed | 101 cm |
| Brand | Unbranded |
| Chuck Size | 10 in |
| Control | Automatic, CNC, Manual, Semi-Automatic |
| Model Year | 2022 |
| Unit Type | Unit |
| X-Axis | 10.2 in |
| Voltage | 3.6 V |
| Z-Axis | 110 cm |
Check the listing for details. Mini Woodworking Lathe Adjustable Chuck HSS Turning Tool High Torque Motor. Color: Beige, Condition: New. Listed at 73.08 USD. Mini woodworking lathe Adjustable chuck HSS wood saw Professional HSS custom tools. Professional woodworking Mini lathe toolsmulti-functional wood fixed chuck, professional miniature woodworking lathe turning tool, turning tool extra hard wear-resistant steel, durable within 1 years without worrying about the tool will be dull.