| Battery Technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
|---|---|
| Minimum Spindle Speed | 250 RPM |
| Phase | Dual |
| Machine Type | Bench Lathe |
| Power Source | Corded Electric |
| Battery Included | No |
| Color | Beige |
| Maximum Spindle Speed | 1200 RPM |
| Suitable For | Aluminum, Brass, Cast Iron, Glass, Iron, Metal, Plastic, Stainless Steel, Steel, Titan, Wood |
| Swing Over Bed | 101 cm |
| Brand | Unbranded |
| Chuck Size | 10 in |
| Control | Automatic, CNC, Manual, Semi-Automatic |
| Model Year | Unknown |
| Unit Type | Unit |
| X-Axis | 10.2 in |
| Voltage | 3.6 V |
| Z-Axis | 110 cm |
Check the listing for details. Mini Woodworking Lathe Easy DIY Beginners High Torque 96W Multi-Purpose Tools US. Color: Beige, Condition: New. Listed at 72.53 USD. Multi-purpose woodworking lathe can easily realize turning cutting grinding fine grinding polishing, 96W large torque motor, low noise, 7-speed speed regulation (support future upgrading);. Exquisite Woodworking Lathe ToolsProfessional miniature woodworking lathe lathe cutter, lathe cutter extra hardened wear-resistant steel (HSS) for long-lasting durability, multi-purpose chuck is easy to use for wood fixing.