| Light Color | Warm White |
|---|---|
| LED Chip Code | 2835 |
| Power Source | Corded |
| Year Manufactured | 2025 |
| Department | Adults |
| Unit Type | Unit |
| Energy Star | 5 Stars |
| Sensor Type | Light |
| Voltage | 120 V |
| Amperage | 1 A |
| Features | Wall Mounted |
| LED String/Strip Type | WS2801 |
| Room | Bedroom, Living Room |
| Lighting Technology | E27 |
| Color Temperature | 2500 - 3000 K Warm |
| EC Range | A+++ - G |
| Color | Gold |
| Material | Brass |
| Light Direction | Downwards |
| Installation Area | Indoor |
| Brand | Handmade |
| Mounting | In Cabinet |
| Type | Wall Sconce |
| Era | Mid 20th Century (1941-1969) |
| Assembly Required | Yes |
| Model | Allegri 023950 |
| Shade Shape | Cone |
| Output Voltage | 220 V |
| Country of Origin | India |
Check the listing for details. Minimalist Brass Wall Sconce – Handmade Brass Wall Lamp. Color: Gold, Condition: New, Made in India. Listed at 266.00 USD. This beautiful handcrafted brass wall sconce is made by expert Indian artisans. The wall sconce has a premium look and adds elegant ambient lighting to any space. we placed both the wall sconce closely to make a unique design from this pair.